Resultat!

Jag är mycket glad över att ha valpköpare som är aktiva med sina hundar. Som grädde på moset har en del även visat framtassarna på tävlingsbanorna också!

År 2000 blev jag ÅRETS LYDNADSUPPFÖDARE!!! Detta är jag givetvis väldigt stolt och glad över. Året därpå, 2001, blev jag 3:a i Årets Lydnadsuppfödare! 2002 kom jag på 8:e plats. 1995, innan SBC hade instiftat Årets Lydnadsuppfödare, hade Alvskogenshundarna ett fint tävlingsår. A. Estelle "Tilda" kom 4:a, A. Ebony "Bonnie" & A. Garbo delade 6:e platsen, på 8:e plats kom A. Fellini och A. Cute Cindra "Skrållan" kom 10:a. Alltså fem Alvskogens bland de tio bästa!

År 2009 Årets Lydnadsbeardis!

År 2013 Årets Lydnadsuppfödare!
År 2013 Årets Lydnadsbeardis!

År 2015 Pinot Årets klubbmästare i vallning
År 2015 Pinot Årets klubbmästare i rally

Tusen tack alla valpköpare som tränar sina hundar så bra!

CHAMPIONS!!!

Hittills har det fötts två hundar, med prefixet Alvskogens, som tillsammans med sina ägare lyckats med den stora bedriften att bli lydnadschampions. Jag är mycket stolt över dessa, men också över mina andra duktiga valpköpare som tar hand om sina hundar väl!

Fellini

SLCH Alvskogens Fellini

1994 S:a Gotlands BK lydkl I 187p
1994 S:a Gotlands BK lydkl II 173,5p
1994 Gotlands HU lydkl III 293p

1995 SBC Linköping lydkl ELIT 274p
1995 N:a Gotlands BK lydkl ELIT 255p
1998 Visby BK lydkl ELIT 269,0p SLCH
1998 S:a Gotlands BK, lydkl ELIT, 261,5p
1999 N:a Gotlands BK, lydkl ELIT, 260,5p

7:a Årets Lydnadsbeardis 1994
8:a Årets Lydnadsbeardis 1995

1994 S:a Gotlands BK appellkl spår 263p, uppfl
1995 Visby BK lägre kl spår 483,5p, uppfl
1998 S:a Gotlands BK högre kl spår 490,25p, uppfl
1999 N:a Gotlands BK Elitkl spår 531,25p, CERT
1999 S:a Gotlands BK Elitkl spår 531,25p, certp

2002 S:a Gotlands BK lägre kl sök 404,5p, uppfl

Ägare: Maria Isenberg, Burgsvik

   

LPI LPII LPIII SLCH Alvskogens Estelle "Tilda"

1993 Varbergs BK lydkl I 183p
1994 Marks BK lydkl I 190p
1994 Kungälvs BK lydkl I 170p, LPI

1994 Kungsbacka BK lydkl II 180p
1994 Varbergs BK lydkl II 181,5p
1995 Kungsälvs BK lydkl II 170p, LPII
1995 Varbergs BK lydkl II 176,5p

1995 Halmstad BK lydkl III 274p
1995 SBC Linköping lydkl III 280,5p
1995 Stenungsunds BK lydkl III 256p, LPIII

1995 Herrljunga BK lydkl ELIT 274,5p
1995 Kind BK lydkl ELIT 255p
1996 Vara-Grästorp BK lydkl ELIT 256,5p SLCH

1995 SBC’s Lydnadsmästarskap plac 4

4:a Årets Lydnadsbeardis 1994
4:a Årets Lydnadsbeardis 1995

Ägare: Katarina Strömgren, Kungälv

ANDRA DUKTIGA LYDNADSHUNDAR!

RLD N Alvskogens Neo Forza "Neo"

Rally

2014 SBC nybörjarklass 76p

2015 SBC nybörjarklass 82p
2015 Angereds BK nybörjarklass 70p RLD N
2015 Borås BK fortsättningsklass 73p

Lydnad

2015 Varbergs BK Lkl 1 178p plac 4:a

2017 SBC Sölvesborg Startklass 163p plac 3:a

2017 SBC lydnadsmästare 2:a

2015 Årets lydnadsbeardis 4:a

2015 SBC's vallningsmästerskap 1:a i started
2014 SBC's vallningsmästerskap 3:a i started

RLD N Alvskogens My Precious Moonlight "Märta"

Rally

2013 Angereds BK nybörjarklass 74p
2013 Stenungsunds BK 74
2013 Uddevalla BK 87p RLD N

Alvskogens Nightwish Girl "Tea"

Rally

2013 SBC nybörjarklass 73p

RLD N RLD F RLD A RLD M Alvskogens My Precious Moonwalk "Isak"

Rally

2012 Fagersta BK nybörjarklass 92p
2013 Fagersta BK nybörjarklass 74p

2013 Fagersta KK nybörjarklass 93p RLD N
2013 Norberg fortsättning 88p
2013 Fagersta fortsättning 95p
2013 Fagersta KK fortsättning 99p RLD F

2014 Fagersta BK avancerad klass 95p
2014 Fagersta BK avancerad klass 81p
2014 Rättvik 82p avancerad klass RLD A
2014 Fagersta mästarklass 84p

2015 Falun mästarklass 76p
2015 mästarklass 88p RLD M

2014 Årets Rallylydnadsbeardis 5:a

 

RLD N Alvskogens My Precious Moonshine "Maya"

Rally

2013 SBC nybörjarklass 83p
2013 Varbergs BK nybörjarklass 95p

2014 SBC nybörjarklass 81p RLD N
2014 Varbergs BK fortsättningsklass 91p

2017 SBC Sölvesborg fortsättningsklass 81p

2017 SBC Rallymästare 2:a

Lydnad

2015 Falkenbergs BK lydkl I 167p 5:e plac

2017 Falkenbergs BK startklass 166p 5:e plac



2015 SBC's vallningsmästerskap 2:a i started
2014 SBC's vallningsmästerskap 6:a i started
2013 SBC's vallningsmästerskap 3:a i started
2012 SBC's vallningsmästerskap 2:a i nybörjarklass

2015 Årets Lydnadsbeardis 5:a
2014 Årets Lydnadsbeardis 8:a

LPI RLD N Alvskogens No Limit "Noah"

Rally

2013 SBC nybörjarklass 82p
2013 Varbergs BK nybörjarklass 76p
2013 Marks BK nybörjarklass 97p RLD N

Lydnad

2011 Varbergs BK lydkl I 166,5p 8:e plac

2012 Ale BK lydkl I 163p
2012 Varbergs BK lydkl 1 166p, LPI

2012 Årets Lydnadsbeardis 9:a
2011 Årets Lydnadsbeardis 7:a

2013 SBC's vallningsmästerskap 1:a i started
2012 SBC's vallningsmästerskap 4:a i started
2011 SBC's vallningsmästerskap 4:a i started
2010 SBC's vallningsmästerskap 7:a i started deltävl. 2
2009 SBC's vallningsmästerskap 5:a i started

LPI LP II RLD N RLD F
Alvskogens Shine A Light"Pinot"

Rally

2013 SBC nybörjarklass 88p
2013 Varbergs BK nybörjarklass 95p
2013 Marks BK nybörjarklass 76p RLD N

2014 SBC fortsättningsklass 73p

2015 SBC fortsättningsklass 99p 1:a plac
2015 Angereds BK fortsättningsklass 90p 3:e plac RLD F

2015 SBC Rallylydnadsmästare

Lydnad

2008 Kungsbacka BK lydkl I 189p
2008 Göteborg-Mölndals BK lydkl I 161,5p

2009 Lerums BK lydkl I 177,5p 1:a plac LPI
2009 Stenungsunds BK lydkl I 161,5
2009 Lerums BK lydkl I 184,5p 1:a plac p
2009 Kungsbacka BK lydkl I 175p 5:e plac

2012 Kungsbacka BK lydkl 2 182p 2:a plac

2013 SBK Göteborgsavd lydkl 2 174p 1:a plac
2013 Varbergs BK lydkl 2 183p 2:a plac LPII
2013 Bollebygds BK lydkl 2 188p 1:a plac
2013 Mark BK lydkl 2 187,5p 1:a plac
2013 SBC lydkl 2 161,5p

2015 Partille BK lydkl 3 208,5p

2008 SBC's lydnadsmästare(delad 1:a plats)
2013 SBC's lydnadsmästare 2:a plats

2015 Årets Lydnadsbeardis 3:a
2013 Årets Lydnadsbeardis 1:a
2012 Årets Lydnadsbeardis 5:a
2009 Årets lydnadsbeardis 1:a
2008 Årets lydnadsbeardis (delad 2:a plats)

2015 SBC's Rallylydnadsmästare

2015 SBC's vallningsmästerskap 1:a i KM-klassen
2014 SBC's vallningsmästerskap 2:a i KM-klassen
2013 SBC's vallningsmästerskap 2:a i KM-klassen
2012 SBC's vallningsmästerskap 2:a i öppen klass
2011 SBC's vallningsmästerskap 4:a i öppen klass
2010 SBC's vallningsmästerskap 3:a i intermediate
2009 SBC's vallningsmästerskap 1:a i started
2009 SBC's vallningsmästerskap 2:a i intermediate
2008 SBC's vallningsmästerskap 2:a i started
2007 SBC's vallningsmästerskap 2:a i novisklass
2006 SBC's vallningsmästerskap 8:a i novisklass

Äg. Christina Andersson,Onsala

LPI Alvskogens Jazza

2001 Ulricehamns BK lydkl I 162,5p
2001 Elfsborgs BK lydkl I 185p
2001 Mark BK lydkl I 181p, LPI
2002 Borås BK lydkl I 183p

4:a Årets Lydnadsbeardis 2001

Äg. Anna Thulin, Fristad

   
Java

Alvskogens Java

2000 Varbergs BK lydkl I 161p
1999 Lydnadsmästare SBC:västra lydnadsklass I plac 1

2001 SBC’s Vallningsmästerskap: Vinnare av Novisklassen

Äg. Christina Andersson, Onsala

   
Imse

Korad Alvskogens Imse

2001 Ulricehamns BK lydkl I 176,5p

Läs om Imses historia!

Ägare: Agneta Zetterdahl, Vårgårda

   
Elsa

LPI LPII Alvskogens Irma "Elsa"

1997 Stenungsunds BK lydkl I 170p
1997 Marks BK lydkl I 184p
1997 Ulricehamns BK lydkl I 179p, LPI

1998 Alingsås BK lydkl II 177p
1998 Lysekils BK lydkl II 179,5p
1998 Ulricehamns BK lydkl II 168,5p, LPII

3:a Årets Lydnadsbeardis 1997
10:a Årets Lydnadsbeardis 1998

Äg. Jennie Skoglund, Lerum

   
Ofelia

LPI Alvskogens Isis "Ofelia"

1998 Partille BK lydkl I 166p
2000 Tjörns BK lydkl I 187p
2000 Stenungsunds BK lydkl I 167p, LPI
2000 Orust BK lydkl I 188p

3:a Årets Lydnadsbeardis 2000

Äg. Metha Kärnström, Sävedalen

   

LPI Alvskogens Hickori "Chicko"

1994 Kungsälvs BK lydkl I 173p
1994 Varbergs BK lydkl I 180p
1995 Kungälvs BK lydkl I 172,5p, LPI
1995 Varbergs BK lydkl I 176p

1995 Alingsås BK lydkl II 167p
1996 Kristinehamns BK lydkl II 173p

1996 Kristinehamns BK lydkl III 261,5ps

Startade ELITKLASS lydnad redan vid två års ålder!

Äg. Mikael Hedén, Göteborg

   

LPI LPII Alvskogens Hamlet

1995 Partille BK lydkl I 171p
1995 Lerums BK lydkl I 172,5p
1995 Kungälvs BK lydkl I 175p, LPI
1995 Varbergs BK lydkl I 161p

1997 Orust BK lydkl II 185p
1998 Stenungsunds BK lydkl II 169,5p
1999 Kungälvs BK lydkl II 161,5p, LPII
2000 Tjörns BK lydkl II 182p
2000 Stenungsunds BK lydkl II 177,5p
2001 SBC Sölvesborg lydkl II 173p

2000 SBC's Lydnadsmästare i Lag plac 1
2001 SBC’s Lydnadsmästarskap plac 2

1995 Västra Distriktets Lydnadsmästare (SBC)

6:a Årets Lydnadsbeardis 1997
6:a Årets Lydnadsbeardis 2000

Äg. Metha Kärnström, Sävedalen

   

LPI LPII Alvskogens Hertha

1995 Varbergs BK lydkl I 176,5p
1996 Kungälvs BK lydkl I 166,5p
1996 Kungälvs BK lydkl I 171p, LPI

1997 Kungälvs BK lydkl II 166,5p
1997 Borås BK lydkl II 168p
1997 Partille BK lydkl II 164,5p, LPII

1999 Västra Distriktets Lydnadsmästare (SBC) (lyd kl III)

7:a Årets Lydnadsbeardis 1997

Äg. Marita Palmqvist, Mölndal

   
Garbo

LPI LPII Alvskogens Garbo

1995 Varbergs BK lydkl I 176,5p
1995 Göteborg-Mölndals BK lydkl I 180,5p
1995 Kungälvs BK lydkl I 174,5p, LPI
1995 Tjörns BK lydkl I 176,5p
1995 SBC Linköping lydkl I 179p
1995 Marks BK lydkl I 194p

1998 Marks BK lydkl II 160p
1998 Alingsås lydkl II 178p
1998 Vänersborgs BK lydkl II 183,5p, LPII
2000 SBC Bjursås lydkl II 160,5p

2000 Kungsbacka BK lydkl III 262,5p

1995 SBC’s Lydnadsmästarskap plac 2
2000 SBC’s Lydnadsmästarskap plac 5
2000 SBC’s Lydnadsmästare i Lag plac 1

1999 Årets Lydnadsmästare, västra distriktet (Lydnadsklass II),

6:a Årets Lydnadsbeardis 1995
10:a Årets Lydnadsbeardis 1998

Äg. Christina Andersson, Onsala

   

LPI LPII Alvskogens Ebony "Bonnie"

1993 Kungälvs BK lydkl I 166p
1994 Uddevalla BK lydkl I 173p
1994 Ulricehamns BK lydkl I 164p, LPI

1995 Ale BK lydkl II 175p
1995 Alingsås BK lydkl II 165,5p
1995 Kungsbacka BK lydkl II 169,5p, LPII
1995 Kungälvs BK lydkl II 165p
1995 Kungsbacka BK lydkl 174p
1995 Stenungsunds BK lydkl II 161p

1995 Varbergs BK lydkl III 263,5p
1995 Göteborg-Mölndals BK lydkl III 255p

6:a Årets Lydnadsbeardis 1995

1993 Kungsbacka BK appellkl spår 239,5p, uppfl

Äg. Mikael Hedén, Göteborg

   

Alvskogens Djanga

1993 Borlänge BK lydkl I 165p
1994 Hofors BK lydkl I 168,5p

1993 Borlänge BK appellkl spår 224,5p, uppfl

Äg. Elisabeth Hügard, Borlänge

   
Skrållan

LPI LPII Alvskogens Cute Cindra "Skrållan"

1993 Partille BK lydkl I 177p
1993 Kungsbacka BK lydkl I 161p
1995 Kungälv BK lydkl I 180,5p, LPI

1995 Borås BK lydkl II 162p
1995 Kungälvs BK lydkl II 161p
1995 Kungälvs BK lydkl II 175p, LPII

1998 Varbergs BK lydkl III 257,5p

1996 Västra distriktets (SBC) Lydnadsmästare

10:a på Årets Lydnadsbeardis 1995

Äg. Christina Andersson, Onsala

Cert på utställning

Alvskogens Shine A Light

2009 SKK MY Dog Nat Göteborg Cert

Äg. Christina Andersson

Java

Alvskogens Java

2004 SKK Nat Stenungsund BIS-2 Veteran
2004 SKK Nat Borås Cert

Äg. Christina Andersson, Onsala

   
Ofelia

LPI Alvskogens Isis

2000 SKK Nat Borås Cert, BIM

Äg. Metha Kärnström, Sävedalen

Godkänd Mentaldel i korning

Imse

Korad Alvskogens Imse

2002 Skara Bk

Tillgänglighet : 045
Kamplust jakt : 016-
Kamplust social : 012
Temperament : 030
Skärpa : 015
Försvarslust : 015
Nervkonstitution : 035
Hårdhet : 008-
Dådkraft : 016-
Skottfasthet-fast
Poäng : 112

Läs om Imses historia!

Ägare: Agneta Zetterdahl, Vårgårda

Genomförda BPH

Alvskogens My Precious Moonlight "Märta" Skott 3
Alvskogens My Precious MacSkyrie "Bernard" Skott 4
Alvskogens My Precious Moonwalk"Isak" Skott 1
Alvskogens Reach For The Moon "Ace" Skott 2
Alvskogens My Precious Moonshine "Maya" Skott 4
Alvskogens Silver Moon "Lexie" Skott 4

Genomförda MH

Korad Alvskogens Imse "Imse" Skott 1
LP I Alvskogens Isis "Ofelia" Skott 2
Alvskogens Java "Java"Skott 3
LP I LP II RLD N Alvskogens Shine A Light "Pinot" Skott 1
Alvskogens Stormy Weather "Bellman" Skott 1
Alvskogens Nautical Nymph "Wilda" Skott 2
LP I RLD N Alvskogens No Limit "Noah" Skott 5
RLD N Alvskogens My Precious Moonwalk "Isak" skott 4

Samtliga protokoll finns här

Godkända Karaktärsprov

LP I LP II Alvskogens Cute Cindra "Skrållan"
LP I LP II Alvskogens Ebony "Bonnie"
Alvskogens Eau De Vie "Ådi"
SLCH Alvskogens Fellini
LP I LP II Alvskogens Garbo
LP I Alvskogens Isis "Ofelia"
Alvskogens Java

Allroundbeardis Silver

LP I LP II Alvskogens Shine A Light "Pinot"

Allroundbeardis Brons

LP I LP II Alvskogens Cute Cindra "Skrållan"
LP I LP II Alvskogens Garbo
LP I Alvskogens Isis "Ofelia"
Alvskogens Java
LP I LP II Alvskogens Shine A Light "Pinot"
Alvskogens Nautical Nymph "Wilda"
LP I Alvskogens No Limit "Noah"
RLD N RLD F RLD A Alvskogens My Precious Moonwalk "Isak"
RLD N Alvskogens My Precious Moonshine"Maya"
RLD N Alvskogens My Precious Moonlight"Märta"
Alvskogens My Precious MacSkyrie"Bernard"
Alvskogens Neo Forza

Godkända Vallanlagstest

Max poäng 5,0

I SBC's regi men innan det blev officiellt

LP I LP II Alvskogens Cute Cindra "Skrållan" 4,0
LP I LP II Alvskogens Garbo 5,0

I SBC's regi, officiellt test, reg. hos SKK

Alvskogens Java 4,33
LP I LP II Alvskogens Shine A Light "Pinot" 5,0
Alvskogens Stormy Weather "Bellman" 3,3
Alvskogens Nightwish Girl "Tea" 4,33
Alvskogens Naughty Boy "Gandhi" 4,33
Alvskogens Neo Forza "Neo" 4,0
Alvskogens Nautical Nymph "Wilda" 4,66
LP I Alvskogens No Limit "Noah" 4,0
Alvskogens Nacho Libre "Bamse" 4,33
Alvskogens Nova Zembla "Nova" 3,33
RLD N Alvskogens My Precious Moonwalk "Isak" 4,33
Alvskogens My Precious MacSkyrie "Bernard" 4,0
Alvskogens My Precious Moonshine "Maya" 4,33
Alvskogens My Precious Moment "Shanti" 3.0
Alvskogens New Moon "Maja" 3,33
Alvskogens Bark At The Moon "Lykke" 3,33
Alvskogens Catch The Moon "Soya" 3,33
Alvskogens Reach For The Moon"Ace" 3,67
Alvskogens To The Moon And Back"Finlay" 4.0

I SVaK:s regi

LP I Alvskogens Isis "Ofelia"